شروع تحقیقات جهاد دانشگاهی روی واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، دکتر حمیدرضا طیبی در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد اقدامات جهاد دانشگاهی برای مبارزه با کرونا و استفاده از این ظرفیت های این نهاد گفت: از زمانیکه که بحث ورود ویروس کرونا به کشور چین مطرح شد فراوری کیت های تشخیص ویروس کرونا در جهاد مدنظر نهاده شد.

شروع تحقیقات جهاد دانشگاهی روی واکسن کرونا

وی با بیان اینکه از همان زمان پژوهشگران جهاد تحقیقات ساخت کیت را در دستور کار خود قرار دادند اعلام کرد: پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی و مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ساخت کیت را شروع کردند.

رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه در نهایت کیت پژوهشکده سرطان معتمد مورد تأیید پاستور نهاده شد، گفت: مجوز برای فراوری این کیت از طرف انستیو پاستور به سازمان غذا و دارو اعلام شد؛ سازمان غذاو دارو می بایست نامه نهایی را ارسال کند که منتظر نامه رسمی از سوی جهاد بوده و این موضوع در حال اجرا است.

به گفته طیبی، تا یکی دو روز آینده فراوری این کیت ها نهایی می گردد.

وی اضافه کرد: فراوری این کیت با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی انجام می گیرد تا در اختیار آزمایشگاه های جهاد دانشگاهی و سایر آزمایشگاه ها با هماهنگی وزارت بهداشت قرار بگیرد.

رئیس جهاددانشگاهی در مورد ظرفیت فراوری پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی گفت: این پژوهشکده می تواند با حدود صدهزار تا یک میلیون کیت کار خود را شروع کند.

طیبی اضافه کرد: البته که در این میان پیگیر تأیید کیت دوم که توسط مرکز ذخایر ژنتیکی طراحی شده نیز هستیم.

ورود محققان پژوهشگاه رویان به سلول درمانی مبتلایان به کرونا

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه محققان پژوهشگاه رویان روی موضوع سلول بنیادی و سلول های مزامشیمی برای درمان بیماران کرونایی که ریه آنها آسیب دیده تحقیقات خود را شروع نموده اند اعلام کرد: این تحقیقات با همکاری بیمارستان مسیح دانشوری و بیمارستان شریعتی انجام گرفته است.

طیبی با بیان اینکه گروههای درمانی با سلول تحت درمان نهاده شده اند، ادامه داد: نتایج اولیه این تحقیقات این هفته تعیین می گردد.

وی اضافه کرد: اگر این روش پاسخ دهد می توان به معالجه بسیاری بیماران یاری کرد.

شروع تحقیقات روی فراوری واکسن

به گفته رئیس جهاد دانشگاهی، از طرف دیگر محققان جهاد دانشگاهی تحقیقات روی واکسن را نیز شروع کردند؛ این تحقیقات در پژوهشگاه ابن سینا انجام می گردد ولی احتیاج به منابع اقتصادی دارد.

وی گفت: در حال پیگیری هستیم منابع اقتصادی برای اجرای تحقیقات فراوری واکسن را تأمین کنیم.

وی اضافه کرد: تحقیقات برای فراوری واکسن زمان بر است و احتیاج به تأمین اقتصادی زیادی دارد؛ اگر نتیجه ببیند می تواند در پیک های بعدی بیماری کرونا مورد استفاده قرار بگیرد.

فراوری گان توسط جهاد دانشگاهی امیرکبیر

وی در مورد فعالیت های جهاد دانشگاهی امیرکبیر گفت: جهاد دانشگاهی امیرکبیر روی موضوع نساجی فعال است و بلافاصله با فراوری گان فعالیت خود را شروع نموده که در حال فراوری است؛ با وجود اینکه با تهیه مواد اولیه و پارچه با مشکل روبرو هستند ولی کار خود را ادامه می دهند.

فراوری مواد ضدعفونی کننده

رئیس جهاددانشگاهی اضافه کرد: پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی در زمینه فراوری مواد ضد عفونی کننده می توانست فعال باشد که ابتدا برای جهاد فراوری کرد ولی به علت تأمین مواد اولیه با مشکل روبرو شده که با وزارت در حال رایزنی هستیم تا با تأمین مواد اولیه مجدداً به فراوری خود ادامه دهد.

فعال شدن آزمایشگاه های جهاد دانشگاهی برای تشخیص کرونا

وی در مورد ارائه خدمت آزمایش های تشخیص کرونا توسط بخش های جهاد دانشگاهی گفت: با وزارت بهداشت مذاکراتی داشته ایم که بخش های از جهاد دانشگاهی در زمینه تشخیص مولکولی ویروس کرونا فعال شوند و تعدادی از آزمایشگاه های را برای تشخیص ویروس کرونا مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه راه اندازی این آزمایشگاه ها در حال پیگیری هستند، گفت: پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه ابن سینا، جهاد دانشگاهی قم، جهاد دانشگاهی تبریز، جهاد دانشگاهی مشهد، پژوهشکده سرطان معتمد و …امکان راه اندازی چنین آزمایشگاهی را دارند.

به گفته وی، آزمایشگاه تشخیص کرونا در پژوهشگاه رویان راه اندازی شده؛ در صدد هستیم که کیت های پژوهشکده سرطان معتمد را به رویان برسانیم.

وی تاکید نمود: البته کیت های فراوریی به دستور وزارت بهداشت در اختیار آزمایشگاه ها قرار می گیرد ولی پیشنهاد می دهیم که علاوه بر آزمایشگاهای دیگر در اختیار جهاد دانشگاهی نیز قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: امیدوار هستیم یکی دو روز آینده با مجوز وزارت بهداشت کیت در اختیار قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شروع تحقیقات جهاد دانشگاهی روی واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تحقیقات جهاد دانشگاهی روی واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید