جوبجی این بار با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد!

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، محوطه تاریخی جوبجی در حالی گویا در این روزهای خاص باز هم عرصه جولان لودرها شده که دوستداران میراث فرهنگی می پرسند چرا در عکس های این رخداد نامطلوب، مسوول میراث فرهنگی رامهرمز هم پای لودرها و ناظرِ کار است؟!

جوبجی این بار با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد!

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، محوطه باستانی جوبجی را در سال 1386 و به دنبال آغاز اجرائی کردن طرح کانال آب رسانی به دست آوردند، گنجینه ای عظیم از یکی از پادشاهان عیلامی که کانالِ 186 متری انتقال آب سببِ خیر شد و به حضور یاستان شناسان در جوبجی برای کاوش های گسترده ای منجر شد، کاوش هایی که بعضا هنوز ادامه دارد، اما نکته جالب توجه، تغییر دیدگاه مسوولان شهری رامهرمز است که حالا اجازه داده اند تا جهتِ احداثِ جاده برای عبور ماشین های معدن کاران از حریم درجه یک و عرصه محوطه جوبجی عبور کند.

هر چند در آن موقع با اعتراضات گسترده فعالان میراثی، کار متوقف شد. اما حالا و در حالی که کمتر از یک سال از تعرض قبلی گذشته است باز هم لودرها را به عرصه جوبجی آوردند. اما این بار پای میراث فرهنگی هم به میان کشیده شده است، در حالی که پیش از این و در هر عملیات اجرایی این نهاد متولی جلو هر گونه اقدامی را توسط وسایل مکانیکی سنگ شکن می گرفت، حالا این پرسش مطرح است که آیا بدون توجه به همان ضوابط، این بار راه برای ورود لوردها باز شده است؟

در تصاویر منتشر شده از این عملیات بعضی فعالان میراثی می گویند رییس اداره میراث فرهنگی رامهرمز نیز در کنار لودرها عملیات را نظارت می نماید.

از سوی دیگر، با توجه به فعالیت حدود 12 معدن سنگ شکن در این منطقه از محوطه تاریخی جوبجی، قطعا برای رفت وآمد ماشین های این معادن، به جاده مواصلاتی احتیاج دارند، جاده ای که در طول یکی دو سال گذشته درخواست برای ایجادش حتی به آغاز عملیاتی جدید برای آغاز کار منجر شده بود.

حتی در این میان به میراث فرهنگی نیز فشار زیادی وارد نموده بودند تا اجازه دهند جاده از روی عرصه محوطه باستانی عبور کند.

البته حالا و بعد از شش ماه، امروز بعضی می گویند مسوول میراث فرهنگی منطقه هدف از استفاده از لودر در این محوطه تاریخی را جابه جا کردن ماسه هایی اعلام نموده نموده اند که جلو دید نگهبان محوطه را می گرفته است.

این در حالی است که با توجه به ضوابط میراث فرهنگی، علاوه بر این که این اقدام دخل و تصرف در محوطه تاریخی محسوب می گردد که آن غیرقانونی است، از سوی دیگر حرکت لودرها در محوطه ای که دارای لایه های تاریخی است، می تواند آسیب های زیادی را به این محوطه تاریخی وارد کند.

آن هم در حالی که چند ماه قبل، عرصه و حریم جوبجی توسط میراث فرهنگی استان خوزستان مصوب شده بود اما هنوز به استانداری ابلاغ نشده است. اقدامی که فعالان میراث فرهنگی معتقد بودند اگر این اتفاق نهایی گردد، می تواند از تخریب ها و آسیب های زیادی به این محوطه جلوگیری کند.

حتی شنیده می گردد مسوولان اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان در حال تهیه نامه ای هستند تا علت اقدام مدیر رامهرمز را از وی جویا شوند.

اسناد این گزارش نزد خبرگزاری وبلاگ حرفه گرگان محفوظ است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جوبجی این بار با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوبجی این بار با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید