آخرین آمار ابتلا به کرونا از زبان وزیر بهداشت، یک پزشک در میان مبتلایان

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه تا به امروز ابتلای 5 نفر به ویروس کرونا در ایران قطعی شده است، گفت: متاسفانه دو نفر از مبتلایان به کرونا فوت نموده اند و در حال حاضر دو نفر از مبتلایان به این بیماری در بیمارستان های قم و یک پزشک که از قم به اراک رفته بود، در بیمارستان این شهر در قرنطینه کامل به سر می برند.

آخرین آمار ابتلا به کرونا از زبان وزیر بهداشت، یک پزشک در میان مبتلایان

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شامگاه پنجشنبه پس از خاتمه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا که به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید، در جمع وبلاگ حرفه گرگان، اظهار کرد: در نخستین جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، تصمیمات خوبی درخصوص هماهنگی بین بخشی دستگاه های مختلف و استفاده از ظرفیت همه دستگاه ها برای مهار بیماری کرونا اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه امیدواریم با تصمیمات اتخاذ شده بتوانیم به حداقل ضایعه در این زمینه برسیم، توضیح داد: ملت شریف ایران بدانند که ما ویروس آنفولانزای H1N1 را در پاییز سال جاری با لطف خدا و هوشمندی مردم مهار کردیم و میزان کشندگی و بیماری زایی این ویروس به مراتب از ویروس کرونا بالاتر بود و خوشبختانه میزان مرگ و میر در کشور ما بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در حد اروپای غربی بود.

وزیر بهداشت گفت: حتما ویروس کرونا را با هوشمندی مردم و کوشش عزیزان من در حوزه بهداشت و درمان و همکاری بین بخشی سایر دستگاه ها در اسرع وقت به حد تعادل و مهار خواهیم رساند.

نمکی با بیان اینکه بزرگترین یاری رسانه ها درخصوص پیشگیری و مقابله با کرونا، اشاعه آموزش های ضروری است، پرهیز از روبوسی کردن، استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتشار ترشحات تنفسی در صورت ابتلا به آنفولانزا و مراجعه به مراکز بهداشتی در صورت بروز علائم آنفولانزای سرماخوردگی را از جمله مواردی مطرح نمود که در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تاثیرگذار است.

او در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره آمار متبلایان به ویروس کرونا در سطح کشور با تاکید بر اینکه آنچه که درباره ویروس کرونا باشد در لحظه به مردم اعلام خواهم کرد گفت: ما پیکی از آنفولانزای تیپ B را که پیک زمستانه است در استان های مختلف داشته و داریم؛ در شهرستان قم نیز تعدادی از موارد مراجعه کننده پس از آنالیز های صورت گرفته آنفولانزای تیپ B تشخیص داده شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: بر اساس پروتکل های سازمان جهانی بهداشت اگر مواردی از آنفولانزا و شبه آنفولانزا در کشوری بروز کرد و این موارد افرادی بودند که از مناطق آلوده نیامده بودند و یا اینکه با فردی که از این مناطق آمده تماسی نداشتند، بر اساس پروتکل مشکوک به کرونا تلقی نمی شوند و ما نیز بر همین اساس عمل نموده ایم. اما متاسفانه حدود 3 روز پیش دو مورد به یکی از بیمارستان های قم مراجعه کردند و شدیدا در حالت نارسایی تنفسی قرار گرفتند و آزمایش های صورت گرفته از این افراد سینه پهلو دو طرفه را نشان می داد که از دید همکاران ما شکل بالینی این دو بیمار با انفولانزا همخوانی نداشت. بلافاصله تست های مربوطه انجام شد اما سرعت پیشرفت بیماری به قدری بود که متاسفانه این دو نفر خیلی سریع از دست رفتند؛ نتایج تست های این افراد مثبت اعلام شد و بلافاصله همکاران ما روی قم تمرکز کردند و تیم های متعددی برای انجام آنالیز های گسترده به این شهر اعزام کردیم.

نمکی گفت: در حال حاضر تعدادی در قم به دلیل نگرانی خود و همچنین دعوت ما که فقط سندرم های آنفولانزا و شبه آنفولانزا دارند مورد آزمایش قرار گرفته اند و تا به امروز 5 مورد مثبت شناسایی شده اند که دو مورد از آن ها افراد فوتی و سه مورد دیگر در حال حاضر به این ویروس مبتلا شده اند. دو نفر از این افراد در قم و یک نفر نیز پزشکی است که از قم به اراک رفته بود. این سه نفر در شرایط ایزوله قرار گرفته اند.

او گفت: تا به امروز موارد مشکوک دیگری نیز به ما ارائه شده و ما در حال حاضر انجام تست های مربوطه هستیم وبه محض اینکه نتایج آزمایش این افراد قطعی گردد حتما مراتب را به استحضار مردم خواهیم رساند.

وزیر بهداشت گفت: بر اساس گزارش هایی که از قم واصل شده، شرایط در قم پایدار است و موارد جدید طی روز پنجشنبه به ندرت به مراکز درمانی مراجعه نموده اند و بستری شده اند. این در حالی است که از 48 ساعت تا 24 ساعت گذشته به شدت شاهد مراجعه کننده به مراکز درمانی بودیم و به نوعی با انفجاری از مراجعات روبه رو شدیم که این تعداد نیز نه به دلیل ابتلا به کرونا بلکه به دلیل ابتلا به سرماخوردگی بود اما به دلیل موجی که در اطلاع رسانی ها ایجاد شد، نگران شدند و به مراکز درمانی مراجعه کردند.

نمکی توضیح داد: مردم باید بدانند که این بیماری به اندازه آنفولانزای H1N1 بیماری زایی و کشندگی ندارد. همچنین این بیماری افرادی را به شدت گرفتار می نماید که دچار بیماری های زمینه ای از قبیل دیابت، بیماری های نقص ایمنی، بیماری های قلبی و عروقی پیشرفته و افرادی که کهولت سن دارند. کرونا در بچه ها و جوانان معمولا در حد آنفولانزا نه بیماری زایی دارد ونه ناتوانی و کشندگی به همراه خواهد داشت. ویروس کرونا به خطرناکی که ممکن است در اذهان بعضی جا افتاده باشد نیست و امیدواریم با هوشیاری مردم و همکاری بین بخشی آن را در کشور مهار و کنترل کنیم.

او در پاسخ به پرسشی درباره منشاء ویروس کرونا در کشور گفت: هنوز به منشاء بیماری دست پیدا نکردیم و تیمی از کارشناسان اپیدمولوژی در حال آنالیز درخصوص منشاء اصلی بیماری هستند.

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگری درباره آمار افراد مشکوک به کرونا گفت: تا به امروز ابتلا 5 نفر به ویروس کرونا در کشور قطعی شده و حدود 25 مورد تست در دست آنالیز است. پیش بینی ما این است که بیشتر مواردی که تحت نظر داریم کرونا نیستند و آنفولانزا هستند. در این خصوص امیدوارم که بتوانیم در اسرع وقت به قطعیت برسیم.

نمکی در خاتمه در پاسخ به پرسشی درباره اعلام تعطیلی مدارس برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا گفت: در حال حاضر تنها برای روز شنبه تعطیلی قم اعلام شده است و اگر ضرورتی وجود داشته باشد در نشست روز شنبه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا برای نقاط خاص و آسیب پذیر تعطیلی هایی اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین آمار ابتلا به کرونا از زبان وزیر بهداشت، یک پزشک در میان مبتلایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین آمار ابتلا به کرونا از زبان وزیر بهداشت، یک پزشک در میان مبتلایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید