اعتراض به برکناری بیژن عبدالکریمی

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، پس از انتشار خبر برکناری دکتر بیژن عبدالکریمی، 12 انجمن علمی نسبت به این حکم اعتراض کردند و بیانیه ای در این زمینه منتشر کردند.

اعتراض به برکناری بیژن عبدالکریمی

به گزارش شرق، در این بیانیه آمده است: به قرار اطلاع، دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس رأی هیئت رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی آن دانشگاه و بدون توجه به رأی دادگاه عمومی مبنی بر لغو حکم تعلیق ایشان، به خدمت جناب آقای دکتر بیژن عبدالکریمی، عضو محترم هیئت علمی آن دانشگاه خاتمه داده است. این برخورد مغایر با شأنیت نهاد دانشگاه، ارزش ها و هنجار های علمی و آزادی های آکادمیک ارزیابی شده و گویا صدور چنین احکامی درباره اعضای هیئت علمی تنها منحصر به این حکم هم نبوده است.

دکتر بیژن عبدالکریمی که به خاطر بیان دیدگاه های انتقادی و دلسوزانه اش از کار برکنار شده، چهره ای است که به تعهد علمی، خردورزی انتقادی، دلبستگی به فرهنگ دینی و ملی و دلسوزی عمیق به کشور و مردم ایران اشتهار دارد. در نتیجه، چنین تصمیمی موجب حیرت و ناخرسندی دانشگاهیان و فرهیختگان کشور شده است و می تواند موجی از ابهام و ناامیدی را در فضای علمی کشور به ویژه دانشجویان ایجاد کند.

رشد و شکوفایی دانشگاه ها به ویژه در رشته های علوم انسانی و اجتماعی مستلزم رعایت موازین استقلال علمی دانشگاه ها و آزادی و امنیت دانشگاهیان در ابراز دیدگاه های انتقادی است. بر همین اساس، چگونگی برخورد با محققان، نویسندگان و روشنفکران، مهم ترین معیار و ملاک ارزیابی مدیران مؤسسات آکادمیک، دولت ها و حکومت ها از نظر ارزش گذاری به پیشرفت علمی تلقی می گردد.

انجمن های علمی امضانماینده این بیانیه در پاسداشت از آزادی علمی و قدرشناسی از اندیشمندان دردمند و دلسوز کشور و به منظور تحقق شکوفایی علمی ایران عزیز، از مسئولان مربوطه می خواهند که در این گونه تصمیمات تجدید نظر نمایند و خود مشوق استادان دانشگاه برای آزاداندیشی، ارتقای فضای نقد علمی و آنالیز منصفانه در محیط های علمی باشند و اجازه ندهند کسانی که با مقتضیات کار علمی بیگانه اند، در جهت توسعه علمی خلل وارد نمایند.

دستور رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی برای توقف اجرای حکم اخراج این استاد محترم تا آنالیز مجدد در هیئت عالی تجدید نظر آن دانشگاه، موجب امیدواری و نشانه اثرگذاری افکار عمومی و انذار اهل قلم به این اقدام غیرمتعارف و ناموجه است. با این حال، انتظار می رود این اقدام درباره افراد و موارد مشابه دیگر هم اعمال گردد و مهم تر اینکه تصمیماتی اتخاذ گردد که اجازه ندهد اعضای هیئت علمی به خاطر اظهار نظر های علمی و انتقادی خود با مؤاخذه، محدودیت و محاکمه روبه رو بشوند.

انجمن انسان شناسی ایران، انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری، انجمن ایرانی تاریخ، انجمن ایرانی حقوق اداری، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات، انجمن جامعه شناسی ایران، انجمن جمعیت شناسی ایران، انجمن حقوق شناسی ایران، انجمن علمی حقوق اساسی ایران، انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، انجمن علمی مطالعات صلح ایران و انجمن علوم سیاسی ایران از امضا نمایندگان این بیانیه بودند.

منبع: فرارو

به "اعتراض به برکناری بیژن عبدالکریمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به برکناری بیژن عبدالکریمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید