توانایی آزمایشگاه های خصوصی در تشخیص کرونا ، دولت به مسائل آزمایشگاهیان توجه کند

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، رئیس انجمن علمی دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران، به تشریح شرایط آزمایشگاه های تشخیص طبی کشور در مقابله با کرونا پرداخت.

توانایی آزمایشگاه های خصوصی در تشخیص کرونا ، دولت به مسائل آزمایشگاهیان توجه کند

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ حرفه گرگان، شهروز همتی، در ارتباط با شرایط کیت های تشخیص کرونا در آزمایشگاه های تشخیص طبی کشور، گفت: ابتدا باید این نکته را مورد توجه قرار بدهیم که تصوری که ممکن از آزمایش کیت تشخیص ویروس کرونا داشته باشید با مثلاً کیت تشخیص قند خون متفاوت است.

وی اضافه کرد: ویروس کرونای جدید یا همان covid-19 را با روش ملکولی یا PCR تشخیص می دهند. این روش قدمتی 20 ساله در کشور دارد و گرچه دستگاه ها و تکنولوژی آن غربی است، ولی در طی این سال ها محققین ما در طراحی و تولید کیت های تشخیص بیماری های عفونی از جمله بیماری های ویروسی مانند هپاتیت B. و C. و HIV با این روش گام های مؤثری برداشته اند و در حال حاضر، تعداد زیادی از آزمایشگاه های خصوصی و دولتی این روش را برای تشخیص انواع بیماری ها از جمله بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می دهند.

وی ادامه داد: از آنجا که ویروس کرونای جدید یک ویروس نوظهور است و در کشور ما جدیداً شایع شده است کیت های تشخیصی کرونا بر اساس روش PCR وارداتی هستند، ولی همکاران ما در آزمایشگاه های تشخیص کرونا در مدت زمان کوتاهی به طراحی و تولید برخی از معرف های تشخیصی لازم همت گمارده و موفقیت هایی کسب نموده اند.

همتی در پاسخ به این سوال که شرایط آزمایشگاه های پزشکی کشور به لحاظ تجهیزات برای تشخیص این قبیل بیماری های ویروسی چگونه است، گفت: امروزه بسکمک از آزمایشگاه های تشخیص طبی کشور از روش PCR برای تشخیص بیماری های عفونی و ویروسی استفاده می نمایند و تجهیزات آن در کشور وجود دارد و بیماری های زیادی از جمله هپاتیت B. و C. و ایدز و سل توسط این روش تشخیص داده می شوند.

همتی در خصوص احتمال انتقال ویروس از طریق افرادی که در آزمایشگاه ها مشغول کار هستند، اضافه کرد: بله این احتمال وجود دارد. اصولاً هر عامل عفونی در صورتی که احتیاطات لازم صورت نگیرد می توانند از طریق نمونه های بیماران به فرد آزمایش نماینده منتقل شود و این مختص به کرونا ویروس نیست.

وی ادامه داد: با شیوع بیماری کرونا ویروس اهمیت کار سپید پوشان گمنام آزمایشگاهی کشور که در شرایط سخت همگام با پزشکان و پرستاران در تشخیص و کنترل بیماری گام بر می دارند، نمایان می شود.

همتی در ارتباط با جایگاه آزمایشگاه های تشخیص طبی کشور در انجام تست کرونا، گفت: متولی انجام آزمایش تشخیص کرونا وزارت بهداشت است.

آزمایشگاه آنفلوانزا دانشکده بهداشت و انستیتو پاستور، آزمایشات غربالگری و تأییدی را انجام می دهند و تا جایی که اطلاع دارم حدود 23 آزمایشگاه دولتی و آزمایشگاه های شبکه کشوری تشخیص ملکولی آنفلوانزا و تعدادی آزمایشگاه خصوصی آزمایشات غربالگری اولیه را انجام می دهند.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه های بخش خصوصی که در این زمینه توانایی لازم را داشته باشند بایستی استاندارد های ایمنی زیستی و امکانات لازم جهت تشخیص را بر اساس چک لیست های آزمایشگاه مرجع سلامت داشته باشند و کیفیت و عملکرد آن ها تأیید شده باشد تا بتوانند در این خصوص با دولت همکاری نمایند.

همتی تاکید کرد: مجدد تاکید می کنم که توانایی انجام این آزمایش در آزمایشگاه های بخش خصوصی کشور وجود دارد و برخی همکاران ما هم اکنون در حال همکاری و رایزنی جهت انجام این آزمایش هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آزمایشگاه ها در چه صورت می توانند در خصوص این بیماری یا اپیدمی های مشابه دولت را کمک نمایند، گفت: در حال حاضر بیش از 3000 آزمایشگاه در بخش خصوصی و 2800 آزمایشگاه دولتی در کشور وجود دارد که می توانند بازوی قدرتمند نظام سلامت کشور باشند. اما به واسطه مشکلاتی که در طی سال های اخیر آزمایشگاه ها با آن روبرو بوده اند این همکاری کمرنگ تر شده است.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه های کشور به واسطه بهره مندی از وسایل و تجهیزات مدرن آزمایشگاهی می توانند دولت را در بحران هایی مانند سیل و زلزله و اپیدمی بیماری های عفونی کمک دهند. ولی مشکلاتی که اکنون آزمایشگاه ها با آن روبرو هستند این است که به واسطه بروز این اپیدمی آزمایشگاه ها درآمد کمتری دارند و از طرفی اگر با پرداخت معوقات بیمه ها بنیه مالی آزمایشگاه ها تقویت شود، بسکمک از آن ها با خرید تجهیزات لازم می توانند آزمایشات غربالگری را زیر نظر آزمایشگاه مرجع سلامت انجام داده و در این راستا کمک بیشتری به مردم و دولت نمایند.

همتی ادامه داد: از طرفی با توجه به نیاز کادر درمانی کشور و مردم به تجهیزات حفاظتی مانند گان، دستکش، ماسک و مواد ضد عفونی نماینده مانند ژل های ضد عفونی نماینده و الکل ذخیره آزمایشگاه ها در خصوص این اقلام تمام شده است و مسئولین و پرسنل آزمایشگاه ها در خطر ابتلاء به بیماری قرار دارند و لازم است مسئولین کشور در این خصوص اقدامات فوری انجام دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توانایی آزمایشگاه های خصوصی در تشخیص کرونا ، دولت به مسائل آزمایشگاهیان توجه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانایی آزمایشگاه های خصوصی در تشخیص کرونا ، دولت به مسائل آزمایشگاهیان توجه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید