در کدام کشور بنزین بازار آزاد 400 برابر قیمت رسمی است؟از بنزین یک سنتی تا 4 دلاری!

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، خبرنگاران : در شرایطی که بهای جهانی نفت و مشتقات آن در نازل ترین سطوح خود به سر می برد، قیمت بنزین در ونزوئلا به اوج رسیده است.

در کدام کشور بنزین بازار آزاد 400 برابر قیمت رسمی است؟از بنزین یک سنتی تا 4 دلاری!

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان هرچند نرخ دولتی بنزین در این کشور به یک سنت هم نمی رسد، اما در نبود عرضه، مردم مجبور به خرید آن در بازار سیاه هستند؛ جایی که قیمت ها تا 4 دلار، یعنی بیش از 400 برابر قیمت یارانه ای نیز می رسد. این شرایط نتیجه تحریم های آمریکا و سیاست های غلط مربوط به یارانه های کور است. کاراکاس که سال ها صندلی ارزان ترین قیمت بنزین جهان را یدک می کشید، اکنون یکی از گران ترین بنزین های جهان را به شهروندان عرضه می نماید.

در روز هایی که همه هنوز در شوک منفی شدن قیمت نفت و چرایی این اتفاق هستند که بر بهای فرآورده های نفتی مانند بنزین نیز تاثیر مستقیم دارد، کشوری در آمریکای لاتین در حال تجربه روندی متفاوت است. ونزوئلا که سال ها با تثبیت دستوری قیمت بنزین نزدیک به صفر دلار برای هر لیتر عنوان ارزان ترین کشور را یدک می کشید، حالا به گران ترین کشور در این حوزه تبدیل شده است. خبرگزاری رویترز در خبری گفته است قیمت هر لیتر بنزین در بازار سیاه این کشور در هفته گذشته بیش از 2 دلار معامله شده که بسیار بالاتر از قیمت آن در چند هفته گذشته به شمار می رود. این در حالی است که قیمت بنزین در بازارهای جهانی به دلیل سقوط قیمت نفت در چند ماه گذشته بسیار کاهش پیدا نموده است، به طوری که قیمت هر گالن (معادل 785/ 3 لیتر) بنزین با کیفیت در بازار آینده دیروز حدود 64 سنت معامله شد. افزایش شدید قیمت بنزین در ونزوئلا به علت کمبود این سوخت در این کشور رخ داده و کمبود بنزین ناشی از عوامل متعدد است. مهم ترین این عوامل تحریم آمریکا علیه صادرات و واردات سوخت این کشور بوده که عملا دریافت بنزین را از خارج مرزها متوقف نموده است. اگرچه خبرهایی مبنی بر واردات یک محموله بنزین از مبدأ ترینیداد و توباگو به این کشور به گوش می رسد. با وجود این، ونزوئلا عظیم ترین ذخایر نفت خام جهان را در اختیار دارد که این را به ذهن متبادر می نماید که فراوری بنزین می تواند راه حلی برای این بحران باشد. اما پالایشگاه های این کشور که یکی از آنها از عظیم ترین مجتمع های پالایشگاهی نیمکره غربی جهانست، با کمبود قطعات برای تعمیر خرابی ها و مواد اولیه برای فراوری بنزین روبرو هستند. بلومبرگ اعلام نموده است شرکت نفت دولتی این کشور (PDVSA) که مالک این پالایشگاه ها است از نوامبر 2019 تا به امروز یک قطره بنزین نیز فراوری ننموده است. با وجود این منابع بین المللی ادعا نموده اند ایران هفته گذشته به یاری ونزوئلا برای فراوری بنزین رفته و حتی دو کشور در خصوص واردات بنزین از ایران مذاکره نموده اند. توصیفی که منابع خارجی از شرایط پمپ بنزین ها و بازار سیاه آن در ونزوئلا دارند از وجود معضلی عظیم برای مردم این کشور که در سال های گذشته با تورم چندهزاردرصدی دست و پنجه نرم نموده اند، حکایت دارد.

از ارزان ترین به گران ترین بنزین

ونزوئلا با داشتن عظیم ترین منابع نفت خام جهان توانسته برای سال های زیادی قیمت بنزین یارانه ای را در پمپ های عرضه سوخت با سیاست های دستوری ثابت نگه دارد. به طوری که گفته می گردد افرادی که پس از ساعت ها ماندن در صف پیروز به دریافت بنزین می شوند مبلغ بسیار کمی معادل کمتر از 10 سنت یا حتی خوراکی به جای پول نقد به کارکنان پمپ بنزین به عنوان انعام می دهند. قیمت بنزین در این کشور 6 بولیوار و زیر یک سنت گزارش شده است. اما به دلیل کمبود بنزین و صف های طولانی که در بهترین حالت حدود 10 ساعت خریداران را در انتظار نگه می دارد، بسیاری از مردم به بازار سیاه که رونق مضاعفی در ماه های اخیر داشته روی می آورند. به گفته رویترز، قیمت هر لیتر بنزین در این گونه بازارها در هفته گذشته بیش از 2 دلار (معادل 57/ 7 دلار برای هر گالن) بوده است. این درحالی است که تا چند هفته پیش، قیمت بازار سیاه این سوخت 5/ 1 دلار در هر لیتر بود و در سال های گذشته بسیار کمتر. همچنین معامله گران بنزین بازار سیاه در شهر غربی ماراکایبو برای یک بشکه 20 لیتری بنزین 50 دلار پیشنهاد می دهند. علاوه بر این، در برخی نقاط دیگر شهروندان ونزوئلا ناچارند تا 4 دلار برای هر لیتر پول بدهند.

این در شرایطی است که آنالیز ها نشان می دهد هنگ کنگ گران ترین بنزین جهان را دارد. بر اساس وب سایت شرکت رویال داچ شل، این شرکت بنزین بدون سرب را در هنگ کنگ پنج شنبه گذشته 15/ 2 دلار در هر لیتر به فروش رسانده است که تقریبا با قیمت فعلی بنزین در ونزوئلا برابری می نماید. قیمت بنزین در بازارهای جهانی پس از سقوط قیمت نفت به دلیل مازاد عرضه ناشی از پاندمی کرونا به کمترین سطوح خود رسیده است. دیروز قیمت هر گالن بنزین در بازار آینده آمریکا حدود 63 سنت معامله شد. با وجود این قیمت ها در بازار خرده فروشی بالاتر است. بر اساس گزارش رویترز به نقل از اداره اطلاعات انرژی آمریکا، قیمت بنزین در این کشور در هفته منتهی به 20 آوریل به طور متوسط 48 سنت در هر لیتر (81/ 1 دلار بر گالن) فروش رفته است. کمبود بنزین فعلی در ونزوئلا تحت تاثیر عوامل مختلفی به وجود آمده است. سوء مدیریت و فساد در شرکت نفت دولتی این کشور از جمله این عوامل است. علاوه بر این، سیاست فروش دستوری بنزین با قیمت خیلی پایین که این کشور را ارزان ترین کشور از این نظر برای سال ها نموده بود منجر به رونق دریافت قاچاق این سوخت به کشور های همسایه و ایجاد بازار سیاه شده است. اما کاری ترین ضربه را تحریم های آمریکا به صنعت نفت این کشور وارد نموده است به طوری که این کشور حالا دیگر نمی تواند با زیرشاخه های شرکت روس نفت که صادرات نفت این کشور را به عهده داشت همکاری کند که منجر به توقف فروش رسمی نفت ونزوئلا شده است. این موضوع، واردات بنزین را نیز تحت تاثیر قرار داده. منابع مطلع به بلومبرگ گفته اند با وجود تحریم بودن واردات از سال گذشته، این کشور آخرین محموله وارداتی بنزین را اواخر فوریه دریافت نموده است و هیچ کشتی جدیدی از آن به بعد برای تحویل سوخت به این کشور وارد نشده. جول گوایدس، رئیس شرکت مشاوره ای IPD Latin America در این باره گفته است اگر ونزوئلا محموله دیگری به زودی دریافت نکند، بحران بنزین در چند هفته آینده بدتر خواهد شد.

با وجود این خبر خوب این است که به گفته رویترز، ونزوئلا آدینه گذشته یک محموله 150 هزار بشکه ای بنزین دریافت نموده است. سه منبع مطلع گفته اند این محموله از شرکت Maroil Trading که مالکیت آن را فردی ونزوئلایی فعال در حوزه کشتیرانی به نام ویلمر روپرتی بر عهده دارد به این کشور رسیده است. روپرتی پیش از این در سال 2002 و در زمان رئیس جمهوری هوگو چاوز اقدام مشابهی را برای ونزوئلا انجام داده بود. در آن موقع اعتصاب کارکنان شرکت PDVSA منجر به کمبود بنزین شده بود. با این حال به گفته کارشناسان این محموله فقط به طور موقت می تواند از شدت بحران کم کند و این کشور که ظرفیت فراوری 3/ 1 میلیون بشکه ای پالایشگاهی اش را به خاطر مسائل تامین قطعه و نگهداری و مواد اولیه ناشی از تحریم ها از دست داده، کماکان با این بحران دست و پنجه نرم خواهد نمود. به گفته گوایدس، این کشور از نوامبر سال گذشته به همین دلیل نتوانسته بنزین فراوری کند. در این میان، در روزهای اخیر رویترز و بلومبرگ در گزارش هایی ادعا کردند ایران با پروازهایی که هفته گذشته به ونزوئلا داشته مواد اولیه و قطعات پالایشگاهی برای فراوری بنزین به همراه تکنسین های ایرانی به این کشور فرستاده است. همچنین این منابع اعلام نموده اند واردات بنزین از ایران گزینه در دست آنالیز دو کشور است. هر چند ارلینگ روخاس، معاون وزارت نفت ونزوئلا در امور پالایش و پتروشیمی بخشی از این خبر (دریافت مواد اولیه پالایشی برای فراوری بنزین) را تایید نموده و از ایران به این خاطر تشکر نموده، مقامات ایرانی به این خبر واکنشی نشان نداده اند.

استیصال مردم ونزوئلا به خاطر کمبود بنزین

کمبود و گرانی بنزین مردم این کشور آمریکای لاتین را به دردسر انداخته است. اوکتاویو سالوم، 53 ساله، به رویترز گفته است او و دیگر بیماران کلیوی که به درمان دیالیز نیازمندند 20 لیتر بنزین را به ارزش هر لیتر 2 دلار از بازار سیاه برای پرستارانی خریده اند که به درمان آنها می پردازند تا بتوانند با تاکسی به کلینیک برسند. سالوم می گوید: آنها به ما گفتند اگر ایاب و ذهاب آنها را تضمین نکنیم، نمی توانند ما را دیالیز نمایند. ماریا اینس اوردانتا نیز که استاد دانشگاه در ماراکایبو است گفته برای آنکه هر لحظه ممکن است پسرش دچار حمله آسمی گردد، ناچار است باک ماشینش را همواره پر نگه دارد. او می گوید: به عنوان یک مادر مجرد مجبور هستم با معامله گرانی که جیبم را خالی می نمایند مذاکره کنم تا فقط بتوانم بنزین بخرم. یک کارگر به نام فردی که پیک یک شرکت عظیم دارویی است به بلومبرگ گفت تنها راهی که می تواند موتورسیکلتش را پر از بنزین کند این است که به یک مامور محافظ پمپ بنزین 2 دلار به ازای هر لیتر پول بدهد. او می گوید: اگر کار نکنم نمی توانم برای خانواده ام غذا تهیه کنم.

منبع: اقتصادنیوز

به "در کدام کشور بنزین بازار آزاد 400 برابر قیمت رسمی است؟از بنزین یک سنتی تا 4 دلاری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در کدام کشور بنزین بازار آزاد 400 برابر قیمت رسمی است؟از بنزین یک سنتی تا 4 دلاری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید