همه چیز درباره شرایط جسمی هیلاری کلینتون

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، افشای این موضوع در هفته گذشته که هیلاری کلینتون در حال سپری کردن دوران درمان بیماری ذات الریه است، موضوع سلامت هر دو نامزد اصلی انتخابات و معاونانشان را در مرکز توجه قرار داد. این جریان به انتشار سوابق پزشکی دقیق تر از سویِ هر دو نامزد انجامید که دارند برای سخت ترین شغل در جهان باهم رقابت می نمایند.

همه چیز درباره شرایط جسمی هیلاری کلینتون

به گزارش فرارو به نقل از نیویورک تایمز، خانم کلینتون نامزد حزب دموکرات که 68 سال دارد و در سال های اخیر با مسائل پزشکی جدی روبرو بوده؛ روز چهارشنبه گواهی سلامتی که در ژوئن 2015 به روز شده بود را از جانب پزشکش منتشر کرد که گواهی می داد شرایط کلیِ سلامتش خوب است و توانایی خدمت در یک دوره کامل چهارساله به عنوان رئیس جمهور را دارد. اما دکتر لیزا بارداک اشاره نمود کلینتون در سال 2016 با دو مشکل پزشکی روبرو شد: عفونت سینوس و گوش در زمستان، و ذات الریه در این ماه.

بارداک نوشت که سال جاری کلینتون را به طور منظم تحت نظر داشته و از نزدیک بر بیماری ذات الریه او نظارت نموده که اکنون رو به بهبود است.

اما پزشکانی که با پرونده سلامت او در ارتباط نیستند می گویند که این گواهی ها اطلاعات اصلی ای مانند قد و وزن را حذف نموده اند و اینکه اطلاعات دقیق تری درباره لخته شدن خون و ضربه مغزی اش در سال 2012 باید افشا گردد. بااین حال، اطلاعاتی که کلینتون درباره سلامتش منتشر نموده بسیار کامل تر و دقیق تر از اطلاعات منتشرشده درباره سلامت دونالد ترامپِ 70 ساله توسط پزشکش هارولد بورن اشتاین است که روز پنجشنبه منتشر شد و گواهی می داد که ترامپ هرگز بیماری جدی ای نداشته و در سلامت عالی به سر می برد.

در اینجا به ارزیابی سوابق پزشکی منتشرشده توسط کلینتون می پردازیم.

ذات الریه

به گفته دکتر بارداک ذات الریه، لوب میانی در ریه راست او را تحت تأثیر قرار داده است که نشان می دهد توسط باکتری ایجادشده است. خانم کلینتون دو واکسن پیشگیری در برابر عفونت پنوموکوکی دریافت نموده است: Prevnar (واکسن 7ظرفیتی پنوموکک) و Pneumovax . اما هیچ یک از این دو واکسن صد درصد از ذات الریه پنوموکوکی محافظت نمی نمایند. دکتر بارداک نگفت آیا در معایناتش باکتری خاصی را تشخیص داده است یا نه، که معمولاً در موارد پنومونی مکتسب از جامعه اتفاق می افتد، مانند خانم کلینتون.

خانم کلینتون برای سرفه های طولانی و همچنین ذات الریه با دو آنتی بیوتیک درمان شد. اولین آنتی بیوتیک که نامش تعیین نیست پس از تجربه تب خفیف، احتقان و خستگی و عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی مرتبط با آلرژی های فصلی اش، در دوم سپتامبر تجویز شد. زمانی که در 9 سپتامبر ذات الریه کلینتون تشخیص داده شد، دکتر بارداک یک دوره 10 روزه از آنتی بیوتیک لواکین تجویز کرد.

دکتر ویلیام شافنر استاد بیماری های عفونی در دانشگاه واندربیلت گفت دوره درمان نشان می دهد که کلینتون دوره طولانی تری ازآنچه فرض می شد، ذات الریه داشته است. همچنین بدین معناست که به معاینات بعدی و عکس برداری از اعضای داخلی احتیاج دارد تا اطمینان حاصل گردد داروها مؤثر و بدون عوارض بوده اند.

بعضی جزئیات بسیار مهم در گواهی دکتر بارداک ذکر نشده است. ازجمله اینکه آیا کلینتون تنگی نفس و درد در قفسه سینه هنگام تنفس داشته است یا نه که این علائم شدت ذات الریه را نشان می دهند.

طیف گسترده ای از اطلاعات پزشکی در قضاوت درباره طول دوره بهبود اثر دارند که در افراد مختلف متفاوت است. بعضی افراد ذات الریه سرپا دارند که یک عبارت غیرتخصصی است، و می توانند با آن سر کار بروند. در انواع دیگر ذات الریه و بسته به نوع آن، ممکن است به روزها یا هفته ها استراحت احتیاج باشد.

سابقه لخته شدن خون

کلینتون سه بار لختگی خون را تجربه نموده که دو تا از آن ها در رگ پایش به وجود آمدند: یکی در سال 1998 زمانی که بانوی اول بود و دیگری در سال 2009 که وزیر امور خارجه بود.

اولی در طول انتخابات میان دوره ای کنگره رخ داد که ساق پایش به دلیل فلبیت (التهاب و گرفتگی سیاهرگ های بدن) متورم شد. پزشکان خانم کلینتون توصیه کردند در بیمارستان بستری گردد، اما به دلیل مبارزات انتخاباتی قبول نکرد (کلینتون پس از اینکه گفته شد ذات الریه دارد نیز حاضر نشد برنامه های خود را لغو کند.) او تحت درمان سرپایی و بدون عوارض نهاده شد. کلینتون سوابق پزشکی دوران حضورش در کاخ سفید را منتشر ننموده است.

در سال 2012، کلینتون پس از بازگشت از سفر خارجی ویروس معده گرفت. او دچار کم آبی بدن شد و در خانه اش در واشنگتن از هوش رفت و زمین خورد و سرش به جایی برخورد کرد. او دچار ضربه مغزی خفیف و دوبینی شد که به این دلیل مدتی از عینک های عدسی فرنل استفاده می کرد. اسکن مغزی، لخته ای در یکی از دو رگ اصلی که خون را از مغز تخلیه می نمایند نشان داد. پزشک ها کومادین یک داروی ضد انعقاد یا رقیق نماینده تجویز کردند تا جلوی رشد و خطرناک تر شدن لخته را بگیرند.

داروها

دکتر بارداک گفت آزمایش های دیگر نشان داد کلینتون اختلال مهم دیگری نداشت که خطر ایجاد لخته های خون را افزایش دهد. بااین حال برای احتیاط به مصرف روزانه کومادین ادامه می دهد تا از ایجاد لخته های دیگر جلوگیری گردد. رژیم غذایی و یک سری عوامل دیگر می تواند اثرات زیادی بر سیستم کومادین در جلوگیری از لخته شدن خون داشته باشد. این یکی از دلایلی است که از چنین بیمارانی دائماً آزمایش خون گرفته می گردد.

بیماران زیادی به داروهای جدیدتری مانند Xarelto، Pradaxa و Eliquis روی آورده اند که دیگر احتیاج به آزمایش خون ندارند و کنترل لخته شدن خون را آسان تر می نماید. بسیاری از پزشکان به بیمارانی که مرتب آزمایش خون می دهند و از مصرف کومادین عوارض جانبی در آن ها ایجاد نشده، توصیه می نمایند داروی خود را تغییر ندهند. دکتر بارداک گفت او و پزشک هماتولوژیستِ خانم کلینتون تصمیم گرفتند داروی ضد انعقاد او را تغییر ندهند.

کلینتون به جز داروی تیروئید، Clarinex برای آلرژی، و ویتامین B-12 هیچ داروی دیگری را به طور منظم استفاده نمی نماید.

بهبودِ ضربه سر

اسناد ارائه شده درباره مدت زمان بهبود کلینتون از ضربه واردشده به سرش با یکدیگر هم خوانی ندارند. دکتر بارداک گفت او در طول دو ماه بهبود یافت. اما رئیس جمهور سابق بیل کلینتون گفت ضربه مغزی همسرش به شش ماه مراقبت جدی احتیاج داشت.

دکتر بارداک در سال 2015 نوشت آزمایش های اجرا شده در سال 2013 نشان دهنده از بین رفتم اثرات ضربه و همچنین انحلال کامل لخته خون بودند. دکتر روز پنجشنبه نوشت نتایج سی تی اسکن مغز خانم کلینتون در ماه مارس 2016 هیچ ناهنجاری و مورد مشکوکی را نشان نداده است. کلینتون اظهارات متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و یا دیگر متخصصان درگیر در مراقبت از او در واشنگتن و نیویورک را منتشر ننموده است.

از آنجاکه کلینتون و ترامپ هر دو در سن ابتلا به آلزایمر و دیگر اشکال زوال عقل قرار دارند، بعضی کارشناسان خواسته اند هر دو تحت آزمون های عصبی- شناختی قرار بگیرند که نشانه های اولیه زوال عقل را نشان می دهد. با اینکه زوال عقل می تواند مستقل از ضربه به سر اتفاق بیفتد، محققان در حال آنالیز اند که آیا ضربه مغزی در ایجاد و تسریع آن مؤثر است یا خیر. نه کلینتون و نه ترامپ برنامه ای برای انجام این آزمایش ها ندارند. دکتر بارداک نوشت خانم کلینتون در شرایط روحی روانی عالی به سر می برد.

سلامت قلب

تصلب شرایین که نشان دهنده بیماری های قلبی و رگ های خونی است؛ در خانواده خانم کلینتون رایج است. پدرش در هشتادسالگی به دلیل سکته درگذشت و مادرش به نودسالگی رسید و از نارسایی احتقانی قلب درگذشت؛ و یکی از دو برادر او دچار بیماری قلبی زودرس شد.

به دلیل سابقه خانوادگی، او تحت معاینات کامل قلب نهاده شد که هیچ نشانه ای از بیماری های قلبی پیدا نشد. فشار خون درمان نشده او 70/100 بود و سطح کلسترول و چربی اش طبیعی بود. ازآنجاکه سطح LDL (کلسترول بد) او 118 و 103 و بالاتر از سطح مطلوب بود (زیر 100)، بعضی پزشکان پرسیده اند چرا از داروی استاتین استفاده می نماید.

اما متخصص قلب و عروق که کلسترول و سایر چربی های او را به وسیله الگوریتمی تهیه شده در کالج آمریکایی قلب و عروق و انجمن قلب آمریکا آنالیز کرد، گفت که استفاده از استاتین توصیه نمی گردد. همچنین گفت احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی خانم کلینتون برای ده سال آینده 0.5 درصد است.

منبع: زندگی روز

به "همه چیز درباره شرایط جسمی هیلاری کلینتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره شرایط جسمی هیلاری کلینتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید