ویروس کرونا؛ تقدیم با دستکش

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، مدتی از همه گیری کرونا و تشدید توصیه های بهداشتی گذشته و هنوز به نظر می رسد برخی از شهروندان باور و درک درستی از شیوه های پیشگیرانه از شیوع این ویروس ندارند و تصور می کنند تنها با پوشیدن دستکش و ماسک، در زره پولادینی قرار گرفته اند که کرونا را یارای نفوذ در بدن آنها نیست.

ویروس کرونا؛ تقدیم با دستکش

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر یاسر قزوینی از پزشکان خانواده مازندران درباره شیوه ابتلا به ویروس کرونا گفت: همه باید بدانندویروس کرونا از 2 راه تنفس و مخاطات و تماس فیزیکی با سطح آلوده وارد بدن فرد میزبان می شود.

وی به شیوع فراوان از راه مخاطات اشاره کرد و افزود: منظور مخاطات دهان، بینی، گوش و حتی چشم است که اغلب به صورت لمس مخاطات با دست و یا بدن فرد دیگر قابلیت جذب ویروس را پیدا می کند.

کننده پزشکان خانواده مازندران گفت: مجاری تنفسی ضعیف ترین زنجیره در سیستم بدن برای ابتلا به ویروس کرونا و یا هر ویروس واگیر است و بیش از 80 درصد از طریق تماس فیزیکی اجسام با مخاطات انجام می شود.

وی تاکید کرد : ویروس کرونا از طریق دستکش نیز قابلیت انتقال دارد و هیچ ابزاری در صورت استفاده ناصحیح نمی تواند از انتقال جلوگیری کند.

فرهنگ اشتباه در استفاده از دستکش

کننده پزشکان خانواده مازندران درباره استفاده از دستکش اظهار کرد: اغلب افراد تصور می کنند با استفاده از دستکش می توانند از ابتلا به ویروس کرونا یا هر بیماری عفونی و مسری جلوگیری کنند در حالی که استفاده از دستکش تمام راه نیست.

وی افزود: البته نمی توان نقش دستکش به عنوان یکی از عوامل پیشگیرانه را نادیده گرفت اما آنچه مهم تر از استفاده از دستکش است، طریقه و روش استفاده است.

دکتر قزوینی توضیح داد: اگر به شیوه و روش صحیح در استفاده از دستکش عمل نشود، خود دستکش می تواند بسیار خطرناک ظاهر شود و به عنوان عاملی برای سرعت بخشیدن به شیوع ویروس کمک کند.

وی علت خطرناک بودن استفاده ناصحیح از دستکش را در دادن اعتماد به نفس کاذب به افراد دانست و گفت: افراد به اشتباه تصور می کنند که در زمان استفاده از دستکش می توانند همه چیز و هر کسی را لمس کرده و با همان دستکش کنش های شخصی مانند لمس صورت و مخاطات را نیز انجام دهند.

قزوینی تاکید کرد: اگر بخواهیم به طور صحیح از دستکش به عنوان مانع ابتلا به بیماری استفاده کنیم باید پس از لمس هر چیزی دستکش ها را تعویض کرده و از برخورد دستکش با صورت جلوگیری کنیم که اغلب این اتفاق نخواهد افتاد.

وی دستکش ها را همانند دست ها قابل انتقال بیماری ویروس دانست و افزود: ما هر روز با اجسام مختلف در داخل خانه و محیط بیرون سر و کار داریم که نمی توان برای هر یک یک جفت دستکش استفاده کرد ضمن این که طریقه در آوردن دستکش ها از دست نیز یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری است که فرد باید بداند که در خارج کردن دستکش با رویه بیرونی آن تماس نداشته باشد.

این پزشک خانواده امحای دستکش های مصرف شده و چگونگی دفن آن را به عنوان زباله آلوده یکی از مهم ترین مسائل پیشگیرانه توصیف کرد و گفت: متاسفانه دستکش های آلوده نیز ازسوی افراد به درستی امحا نمی شود.

فقط به فکر خود نباشیم

یک متخصص بیماری های عفونی نیز درباره استفاده از دستکش گفت: حتی اگر تصور کنیم که دستکش ها مانع از ابتلا به ویروس برای شخص استفاده کننده می شود، باید توجه داشت که ممکن است افراد محیط از طریق همین دستکش ها آلوده شوند.

دکتر ارژنگ علیخانی افزود: حتی اگر فرد خود مبتلا به ویروس کرونا نباشد و با استفاده از دستکش از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند، اما می تواند به عنوان ناقل بیماری ویروس را از محیطی به محیط دیگر یا از جسمی به جسم دیگر منتقل کند.

وی ادامه داد : افراد ممکن است با استفاده از دستکش روزانه ده ها جسم خارجی و یا ده ها فرد را لمس کنند که این خود ایجاد بزرگ راهی برای انتقال ویروس است.

این متخصص بیماری های عفونی استفاده از دستکش بدون در نظر دریافت شیوه های صحیح آن را منجر به ایجاد اعتماد به نفس کاذب و یا خودمحوری در مقابله با ویروس ها دانست و هشدار داد: این شرایط ممکن است فرد را نسبت به محیط اطراف بی مسئولیت کند.

دکتر علیخانی با اشاره به این که استفاده از دستکش بیشتر برای محیط های بیمارستانی، افرادی که به صورت مستقیم با کرونا در تماس هستند و مبتلایان به ویروس ضروری دارد، گفت: برای افراد عادی بهترین راه شست و شوی و ضدعفونی مداوم و هر 15 دقیقه دست و صورت است.

باید زنجیره انتقال شکسته شود

این متخصص بیماری های عفونی مهم ترین راه مقابله با ویروس کرونا را شکستن زنجیره انتقال آن دانست و گفت: در مقابل بیماری هایی که هنوز برای آنان درمان مستقیم و قطعی کشف نشده است جلوگیری از انتقال آن بهترین روش است.

علیخانی تاکید کرد: بهتر است تا عادی شدن شرایط مردم در خانه هایشان باشند و از برخورد اجتماعی و حضور در اجتماعات خودداری کنند و بدانند که دستکش و ماسک آنها را از درگیری با ویروس کرونا به صورت مستقیم و غیرمستقیم در امان نگه نمی دارد ضمن این که ممکن است با استفاده ناردست از دستکش خودشان تبدیل به مهره ای برای تقویت زنجیره انتقال ویروس شوند.

وی قرنطینه شخصی و خانگی را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: باید از کمترین احتمالات نیز جلوگیری شود و نباید صرفا با تکیه بر استفاده از دستکش و یا ماسک به مقابله با یک ویروس مانند کرونا اطمینان کرد که نه تنها روش علمی نبوده، بلکه شرایط انتقال را بیشتر خواهد کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ویروس کرونا؛ تقدیم با دستکش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ تقدیم با دستکش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید