پروتئینی که از حمله قلبی جلوگیری می نماید

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، به کار دریافت این پروتئین و مکانیسم آن به طور مستقیم برای انسان قابل اجرا نیست، اما این گروه می گوید که این یک هدف مهم جدید را برای فراوری دارو هایی روشن می نماید که یک روز می توانند از تصلب شرایین جلوگیری نمایند.

پروتئینی که از حمله قلبی جلوگیری می نماید

محققان دانشگاه آکسفورد پروتئینی را کشف نموده اند که می تواند برای جلوگیری از ایجاد پلاک در عروق یا همان تصلب شرایین و در نتیجه پیشگیری از حمله قلبی هدف قرار گیرد.

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس نوعی بیماری است که در آن پلاک های چربی در شریان ها ایجاد می شوند و خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را در فرد افزایش می دهد. اما اکنون محققان دانشگاه آکسفورد پروتئینی را یافته اند که به نظر می رسد باعث جلوگیری از این امر و حوادث ناشی از آن می شود و ساخت دارو هایی برای هدف قرار دادن این پروتئین می تواند به روش های جدید پیشگیری از این حادثه مرگبار منجر شود.

تصلب شرایین یا سختاک سرخرگ ها یا آترواسکلروزیس (atherosclerosis) نام یک بیماری در رگ ها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ، معین می شود. نتیجه این فرآیند تشکیل پلاک های فیبری-چربی (آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته ازدیاد می یابد و موجب تنگی رگ یا دیگر عواقب می شود.

تصلب شرایین یکی از دلایل عمده مرگ و میر در بزرگسالان در جوامع پیشرفته و نیز کشور های با میزان بالای استرس است، به طوری که برای ایران، به تنهایی سالانه حدود سیصد هزار مرگ قلبی مرتبط دربردارد.

در بسیاری از افراد به ویژه افرادی که رژیم های غذایی پرچرب دارند یا دخانیات استعمال می نمایند، شریان ها به مرور زمان آسیب می بینند و مناطقی که شریان ها خم شده یا منشعب می شوند، در معرض التهاب مزمن قرار می گیرند که بر جریان خون تأثیر می گذارد و باعث ایجاد پلاک در آن محل ها می شود. این به نوبه خود جریان خون را محدود می نماید و در نهایت منجر به سکته های قلبی و مغزی می شود.

دانشمندان هنوز نمی دانند که چگونه همه بخش ها در این فرآیند در کنار هم قرار می گیرند، اما به نظر می رسد که بعضی مولکول ها به عنوان حسگر های مکانیکی (mechanosensors) عمل می نمایند. در اصل، این بدان معنا است که آن ها اختلالات در جریان خون ناشی از آسیب شریانی را تشخیص می دهند.

اکنون گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد دریافته اند که به نظر می رسد یک پروتئین حسگر مکانیکی به نام Plexin D1 در شکل گیری پلاک ها نقش زیادی دارد.

الی زیما سرپرست این مطالعه گفت: ما از موچین های مغناطیسی بسیار ریز استفاده نموده ایم تا پروتئین Plexin D1 را بیرون بکشیم و دریافتیم که با آزاد کردن سیگنال هایی که اثر دومینویی را آغاز می نمایند، به نیروی کشش پاسخ می دهد و در نهایت منجر به ایجاد پلاک هایی می شود که می تواند باعث حمله قلبی شود.

محققان نقش این پروتئین را در موش ها آزمایش کردند و دریافتند که می تواند خودش را به دو شکل اصلی -یک حلقه بسته یا یک شکل جایگاه مانند درآورد و مهمتر از همه، این تغییر شکل، اثرات آن را تغییر می دهد. فقط پروتئین های جایگاه مانند به موچین پاسخ می دادند، در حالی که پروتئین های حلقه ای آن را نادیده می دریافتد.

محققان سلول هایی را ساختند که فقط دارای Plexin D1 حلقه ای شکل بودند و دیدند که آن ها به اختلالات جریان خون پاسخ نمی دهند و به همین ترتیب، فرآیند های منجر به ایجاد پلاک را تحریک نمی نمایند. محققان سپس کاری کردند تا موش ها فقط Plexin D1 حلقه ای شکل داشته باشند و مشاهده کردند که شریان های آن ها حتی در هنگام تغذیه با رژیم غذایی پرچرب پلاک بسیار کمتری تشکیل می دهد.

به کار دریافت این پروتئین و مکانیسم آن به طور مستقیم برای انسان قابل اجرا نیست، اما این گروه می گوید که این یک هدف مهم جدید را برای فراوری دارو هایی روشن می نماید که یک روز می توانند از تصلب شرایین جلوگیری نمایند.

زیما می گوید: ما اکنون دارو های مختلف را امتحان می کنیم تا به دارویی برسیم که فقط پروتئین های Plexin D1 جایگاه مانند را مسدود کند تا بتوانیم جلوی پلاک ها را حتی قبل از آغاز به ایجاد، بگیریم.

این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: فرادید

به "پروتئینی که از حمله قلبی جلوگیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتئینی که از حمله قلبی جلوگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید