پیشنهاد تعویق انتخابات داده شده بود ، مقصران این روزها باید محاکمه شوند ، شرایط با خستگی کادر درمان خطرناک خواهد شد

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، یک نماینده مجلس گفت: فاصله گذاری اجتماعی برای قطع زنجیره شیوع کرونا باید از روزهای ابتدایی این بیماری صورت می گرفت.

پیشنهاد تعویق انتخابات داده شده بود ، مقصران این روزها باید محاکمه شوند ، شرایط با خستگی کادر درمان خطرناک خواهد شد

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان به نقل از ایلنا، بهرام پارسایی درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی که برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در کشور اجرا شده است، گفت: تصمیم گیری درباره قطع زنجیره شیوع کرونا به رئیس جمهور بازمی شود.

کننده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: قبل از آنکه مراجع رسمی اعلام کنند که بیماری کرونا وارد کشور شده است، یک پزشک بعداز آن که تست برادرش مثبت شد، بیان کرد این بیماری در کشور وجود دارد. بعدها هم گفته شد در شهر قم به صورت قطعی کرونا ویروس شیوع پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از همان ابتدای شیوع بیماری آن هم با توجه به اینکه بازار شایعات بسیار داغ بود، برای کنترل ورودی ها و خروجی های کشور باید اقدام می شد و قرنطینه صورت می گرفت.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنگام شیوع بیماری در شهر قم می توانستند قرنطینه را اعلام کنند. در همان روزها به وزارت کشور پیشنهاد شد انتخابات را کلاً به عقب بیندازد و اصرار شد اگر این کار را انجام نمی دهند حداقل انتخابات قم به تعویق بیفتد که هیچ کدام از این کارها صورت نگرفت.

وی ادامه داد: روز بعد از انتخابات وزیر کشور در یک جلسه مطرح نمود که از ما خواستند انتخابات را به خاطر کرونا عقب بیندازیم و یا حداقل در قم به تعویق بیفتد که ما به عنوان مجری انتخابات مقاومت کردیم و از این صحبت ها تمکین نکردیم و پیشنهادات را نپذیرفتیم!

این کننده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعدهم بحث قرنطینه قم و شهرهای شمالی و تهران مطرح شد که انجام نشد. که اگر می شد قطعاً ما می توانستیم شیوع بیماری را پیش از این ها مهار کنیم.

وی بیان کرد: من نمی دانم مشاوران هیئت دولت چه کسانی هستند، اعتقادم بر این است که بهترین مشاوران در حال حاضر جامعه پزشکی و کادر درمانی هستند که در صف اول این مبارزه هستند و می دانند راه چیست و اعتقاد ما بر این است مشاوری قوی و بهتر از این ها نیست.

وی با بیان اینکه با گذشت زمان بسیار و گسترش ویروس کرونا در تمام نقاط کشور تازه تصمیم گرفته شده محدودیت هایی آن هم به صورت ناقص صورت گیرد، گفت: متاسفانه به دلیل فقدان تصمیم درست در زمان مناسب، امروز شاهد هستیم که برخی اتفاقات می افتد. به طور مثال مردم برخی از شهرها خودشان مجبور شدند که کار قرنطینه را انجام دهند، مثلاً به پلاک خودروهایی که از شهرشان نیست اجازه ورود نمی دهند.

کننده مردم شیراز در ادامه با بیان اینکه بیشترین هزینه را امروز در مبارزه با کرونا ویروس کادر درمان و پزشکی می پردازد، گفت: آمار پزشکان و پرستارانی که جان خودشان را از دست داده اند بالاست. چین قبل از شناسایی ویروس و ناشناخته بودن آن تعدادی دکتر و پرستار از دست داد اما بعد از شناسایی ویروس شاهد بودیم که پرستارها و دکترها جان خودشان را از دست ندادند، چرا؟ چون امکانات برایشان مهیا شد، اما متاسفانه در کشور ما بعد از شناسایی ویروس هم شاهد بودیم تعدادی از کادر درمان جان خودشان را از دست دادند.

وی ادامه داد: به هر حال کادر درمانی هم تا حدی توانایی دارد؛ شاید بتوانیم هتل ها و مراکزی را به نقاهتگاه برای بیماران تبدیل کنیم اما ممکن است کادر درمانی با عدم کنترل ویروس و سنگینی باری و خستگی روبرو شوند، قطعاً آن زمان شرایط خطرناک خواهد شد.

این کننده مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخورد اجرا شده با پزشکان بدون مرز، گفت: بسیار سوال برانگیز است که چرا چنین رفتاری با پزشکان بدون مرز صورت گرفت. اگر تصمیم بر این بود که آنان به کشور وارد نشوند از روز اول باید از آنها عذرخواهی می کردیم و می گفتیم نیازی نیست که بیایید، اما این رفتاری که صورت گرفت مناسب آداب و فرهنگ ایرانی نبود. پزشکان بدون مرز در همه دنیا وجود دارند و وابسته به هیچ نهادی نیستند.

پارسایی درباره شیوع موج دوم بیماری کرونا در کشور و تصمیم گیری درباره کنترل آن بیان کرد: تصمیم گیران اجرایی در کشور باید به نوعی سرچشمه ویروس را با قرنطینه می بستند چرا که آن زمان ویروس تازه وارد کشور شده بود و هنوز فرصت داشتیم با قرنطینه کاری انجام دهیم، اما امروز من هم به عنوان کننده مردم نمی دانم چه پیشنهادی بدهم و بگویم چه کاری صورت گیرد.

وی با تاکید بر این که متاسفانه تصمیم گیران ما در مواقعی که می شد درست تصمیم نگرفتند، گفت: تصمیم سازان باید به طور جدی از مسافرت ممانعت می کردند.

کننده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هفته گذشته من از تهران با خودروی شخصی به سمت شیراز حرکت کردم، در جهت ورودی هر شهر یک تیم حضور داشت و تب سنجی می کرد و به نوعی غربالگری انجام می گرفت که باید بگویم اگر آمار غربالگری که امروز وزارت بهداشت می دهد بر مبنای این کار است که درست نیست؛ چرا که همه می دانند که هنگامی که فرد مبتلا شرایطش حاد شود و تبش بالا برود در این صورت نمی تواند رانندگی کند چه برسد به این که سفر برود، بنابراین گذاشتن چنین چیزی در ورودی هر شهر فقط هزینه کردن است.

وی گفت: با توجه به اینکه گفته می شود در دو هفته اول علائم بیماری بروز پیدا نمی کند بنابراین نباید در غربالگری انتظار داشته باشیم افراد ناقل شناسایی شوند، پس این نوع غربالگری چندان مفید نیست.

پارسایی اضافه کرد: باز هم تاکید می کنم کادر درمانی باید به میدان بیاید چراکه این گروه علاوه بر این که در خط مقدم مبارزه با بیماری در حضور دارد می دانند که چه کاری باید صورت گیرد تا این بیماری متوقف شود.

این کننده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید مقصران آن چه این چند وقت در کشور رخ داد در یک محکمه عادلانه به دور از مسائل سیاسی و همزمان با حل مسائل محاکمه شوند.

وی تاکید کرد: قوه قضاییه کارش رسیدگی به مسائل قضایی است و در کار اجرایی حضور ندارد بنابراین می تواند با مدیریت این موضوع با مقصران و سهل انگاران که باعث چنین پیشامدهایی شدند به دوری از سیاست زدگی برخورد کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "پیشنهاد تعویق انتخابات داده شده بود ، مقصران این روزها باید محاکمه شوند ، شرایط با خستگی کادر درمان خطرناک خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد تعویق انتخابات داده شده بود ، مقصران این روزها باید محاکمه شوند ، شرایط با خستگی کادر درمان خطرناک خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید