گزارش رویترز از شرایط شلوغ و نامناسب زندان های بحرین در شرایط کرونا

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، خبرگزاری رویترز گزارش داد زندانیان عقیده در زندان های بحرین در سلول های با جمعیتی دو برابر ظرفیت و در شرایط بهداشتی و درمانی نامناسب به سر می برند که این امر در شرایط همه گیری کرونا خطرناک است.

گزارش رویترز از شرایط شلوغ و نامناسب زندان های بحرین در شرایط کرونا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ حرفه گرگان، زندانیان عقیده در بحرین نسبت به احتمال شیوع کرونا در زندان های شلوغ رژیم آل خلیفه بسیار نگران هستند.

هنگامی که عبدالله حبیب سوار فعال بحرینی در حین حبس خود سرفه های شدید و طولانی را تجربه می کرد چهارده هم سلولی او ترس این را داشتند که عبدالله به ویروس کورونا آلوده شده باشد و عفونت را در سلول و بند پر ازدحام آنها گسترش دهد.

سلولی که عبدالله و دیگر زندانیان در آن هستند، مخصوص هشت زندانی است و در یکی از بندهای مختص زندانیان امنیتی در زندان جو منامه واقع است.

سوار در گفت وگو با خبرگزاری رویترز به هراس زندانیان از ابتلای به کرونا اشاره کرد و گفت: که اصلا در دوره ای که او دچار سرفه های شدید بوده، اجازه مراجعه به پزشک داده هم نداشته است.

سوار یکی از صدها معارض سیاسی و فعالان خبرنگار و مدافعان حقوق بشری است که در محاکمه های جمعی به زندان محکوم شده است. او در سال گذشته میلادی بازداشت شد و محکومیت 40 سال حبس خود را سپری می کند.

بحرین به دلیل شرایط زندان از جمله ازدحام بیش از حد، بهداشت نامناسب و عدم مراقبت های بهداشتی تحت فشار سازمان های حقوق بشر واقع شده است.

بحرین نیز مانند سایر کشورهای خاورمیانه برخی زندانیانی را که در معرض خطر هستند مانند زنان باردار را به دلیل شیوع بیماری کرونا آزاد کرده است. بحرین تا به امروز بیش از 800 مورد ابتلا به کووید- 19 ر و پنج مورد مرگ ثبت کرده است.

با این حال در حدود 1500 زندانی که از زندان های بحرین آزاد شدند هیچ کدامشان زندانیانی نبودند که به دلایل امنیت ملی در حبس به سر می برند.

نهادهای حقوق بشر از جمله عفو بین الملل هفته گذشته از مقامات بحرین خواستند زندانیان عقیده در این کشور به ویژه زندانیان سالخورده یا افراد دارای بیماری های مزمن را آزاد کنند.

مارک اوون جونز از موسسه مطالعات عربی و اسلامی در دانشگاه اکستر گفت: مقامات بحرین نمی خواهند به نظر برسند که زیر فشارهای سیاسی هستند.

محاکمه های جمعی از زمان آغاز قیام مردمی بحرین در سال 2011 رایج شده است و از آن زمان این کشور شاهد درگیری های پراکنده بین معترضین و نیروهای امنیتی است .

علی حسین الحاج یکی از زندانیان عقیده در بحرین است که می گوید مقامات زندان در راستای تدابیر پیشگیرانه برای مبارزه با کرونا مانع ملاقات خانواده ها با زندانیان شده اما زندانیان یا بیشتر نگهبانان و کارکنان مشغول در زندان هیچ ابزار پیشگیری از ویروس کرونا ندارند.

احمد الوداعی رئیس موسسه حقوق و دموکراسی بحرین که مقر آن در لندن است، هم می گوید که اگر ویروس کرونا در زندان شلوغ بحرین گسترش یابد نتیجه، فاجعه بار خواهد بود.

یک ائتلاف بین المللی مرکب از 19 گروه حقوقی هم چند روز پیش از رژیم آل خلیفه برای آزاد نکردن زندانیان عقیده که تنها به دلیل مطالبه مسالمت آمیز آزادی بیان در این کشور در بازداشت هستند و به رغم شیوع کرونا آزاد نمی شوند، انتقاد کرد.

بحرین از سال 2011 صحنه اعتراضات مردمی به ناعدالتی نسبت به مردم این کشور است. مردم بحرین خواستار ایجاد اصلاحات واقعی در کشورشان، انتها تبعیض و مشارکت مردم در سیاست گذاری های این کشور هستند.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "گزارش رویترز از شرایط شلوغ و نامناسب زندان های بحرین در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش رویترز از شرایط شلوغ و نامناسب زندان های بحرین در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید