خبرنگاران واشنگتن پست: فصل شوم منازعه قدرت در خاندان سعودی آغاز شده است

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، تهران- خبرنگاران- واشنگتن پست از آغاز فصل جدید و شوم منازعه قدرت در خاندان سعودی خبر داد و نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان قصد دارد اتهامات جدیدی علیه محمد بن نایف ولیعهد سابق این کشور وارد کرده و وی را به اتهام خیانت محاکمه کند.

خبرنگاران واشنگتن پست: فصل شوم منازعه قدرت در خاندان سعودی آغاز شده است

این روزنامه آمریکایی بامداد دوشنبه در گزارشی با عنوان صعود خیره کننده و سقوط غم انگیز محمد بن نایف عربستانی فاش کرد: به نظر می رسد فصل جدید و شومی از نزاع و بازی تاج و تخت سعودی برای در دست دریافت سلطنت شروع شده است.

دیوید ایگنیشس ستون نویس واشنگتن پست و نویسنده این گزارش درباره ماهیت این نزاع نوشت: بن سلمان آماده می گردد تا اتهاماتی مبنی بر فساد و خیانت به سلف و رقیب قبلی اش بن نایف وارد کند.

ایگنیشس، بن نایف را قهرمان سابق آمریکا در مبارزه علیه تروریسم لقب داد و افزود: این جدال خاندان سلطنتی از زمانی شکل گرفت که بن سلمان در ژوئن 2017 بن نایف را از منصبش کنار زد.

بر اساس این گزارش، ریشه های این نزاع حتی عمیق تر از این مساله است و به رقابت تلخ حامیان ملک عبدالله پادشاه سعودی با درباریان ملک سلمان پادشاه فعلی عربستان و پسر بی فکرش بن سلمان باز می گردد؛ یعنی زمانی که ملک سلمان پس از مرگ برادرش ملک عبدالله در ژانویه 2015 قدرت را در دست گرفت.

واشنگتن پست نوشت: منابع سعودی و آمریکایی می گویند کمیته ضدفسادی که بن سلمان تشکیل داده، به انتها تحقیقاتی موجز درباره اتهامات علیه بن نایف نزدیک می گردد. در این تحقیقات، بن نایف متهم شده است زمانی که مدیریت برنامه های ضدتروریسم در وزارت کشور عربستان را بر عهده داشت، میلیاردها ریال سعودی را از طریق شرکت های صوری و حساب های شخصی و منتقل و صرف امور دیگری کرده است.

بن نایف دستیار ارشد پدرش شاهزاده نایف (وزیر پیشین کشور عربستان) بود و سپس از سال 2012 تا 2017 به عنوان وزیر کشور فعالیت کرد.

یکی از نزدیکان بن نایف گفت؛ بازرسان سعودی ادعا کرده اند که وی 15 میلیارد دلار دزدیده است و از او خواسته اند تا این پول را بازگرداند اما هنوز معلوم نیست که چگونه به این مبلغ رسیده اند.

هواداران بن نایف می گویند که این اتهامات، کذب است و با حکم سلطنتی سال 2007 ملک عبدالله تناقض دارد؛ زیرا پادشاه سابق برای همه فعالیت های بن نایف مجوز صادر کرده و یک گزارش دقیق سالانه دریافت می کرد.

واشنگتن پست نوشت: اسنادی که توسط اطرافیان بن نایف در اختیار این روزنامه قرار گرفته، این ادعای وی را که فعالیت های محرمانه مالی اش توسط پادشاه سابق تأیید شده بود، تصدیق می کند.

این روزنامه آمریکایی به یک حکم محرمانه با امضای ملک عبدالله مورخ 27 دسامبر 2007 اشاره کرد که در آن آمده بود: کمک به وزیر کشور (بن نایف) ادامه خواهد یافت تا وی این مبلغ و هزینه ها را به نحوی مدیریت کند که از تلاش های ضدتروریستی حمایت گردد.

این حکم، به بن نایف مجوز می دهد تا ابزارهای مناسب در بخش خصوصی را ایجاد کرده و فعالیت های حساس را پنهان کند. این حکم مشخصاً اعلام می کند که بن نایف باید در انتها هر سال مالی گزارشی درباره نحوه هزینه کرد این بودجه مخفی ارائه دهد.

واشنگتن پست با اشاره به موارد مشابه، به نقل از نزدیکان بن نایف نوشت که این اسناد در اختیار وکلای وی در انگلیس و سوئیس قرار داده شده است و هر گاه یک روال حقوقی بین المللی شروع شد، در دسترس قرار خواهد گرفت و ارائه می گردد.

مقام های سابق آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) می گویند که آنها از کنترل بن نایف بر این حساب های مخفی اطلاع داشتند و از آنها برای تأمین هزینه پروژه های مشترک آمریکا و عربستان استفاده می گردد.

واشنگتن پست نوشت: آخرین فصل های داستان بن نایف، غم انگیز است. او نتوانست مثل بن سلمان از دوستان حمایت کرده و دشمنانش را مجازات کند.

به نوشته این روزنامه، دوستان آمریکایی و سعودی اش بن نایف می گویند که شاید مسائل سوء مصرف باعث شد تا محدود گردد. این مسائل پس از زخمی شدن وی در ترورش در سال 2009 و با مصرف مُسَکن ها شروع شد.

ایگنیشس در ادامه گزارش خود یادآور شد: وقتی دونالد ترامپ در سال 2017 رییس جمهوری آمریکا شد، بن سلمان یک متحد جدید قدرتمند پیدا کرد. یک ماه بعد، بن سلمان، بن نایف را احضار کرد و به او گفت که استعفا بدهد. (بن سلمان در آن هنگام معاون بن نایف بود.)

نزدیکان بن نایف می گویند که وی، خواست تا با دو تن از شاهزادگان مهم یعنی محمد بن فهد و خالد بن سلطان تماس بگیرد. این دو تن به او گفتند که بازی تمام شده است زیرا آنها با رقیبش (بن سلمان) به توافق رسیده اند و بن نایف چاره ای جز استعفا از مقام ولیعهدی ندارد.

پس از آن، بن نایف استعفایش را تقدیم و با بن سلمان بیعت کرد. در 21 ژوئن 2017 یک حکم سلطنتی صادر شد که در آن آمده بود که بن نایف از ولیعهدی برکنار شده و معاونش (بن سلمان) جانشین وی شده است.

پیش از آن برخی از دوستان و متحدان سابق بن نایف از جمله افسران ارشد المباحث (اداره تحقیقات عمومی یا پلیس مخفی عربستان) تغییر موضع داده و هوادار بن سلمان شده بودند.

برخی دیگر نیز دستگیر و طبق گزارش ها، شکنجه شدند. بازداشت شاهزادگان و تجار بزرگ سعودی در هتل ریتس کارلتون در نوامبر 2017 همه معارضان و مخالفان باقیمانده را نیز مرعوب کرد.

واشنگتن پست در بخش های انتهای گزارش خود نوشت: فشارها بر بن نایف شدیدتر شد. همسر و دختران وی از سفر به خارج کشور منع شدند. مقام های حکومتی 21 میلیارد ریال (5.6 میلیارد دلار) از دارایی های نقد بن نایف را توقیف کردند.

وی در ششم مارس 2020 به همراه عمویش شاهزاده احمد بازداشت شد. یک مقام دربار سعودی به شاهزاده های ارشد گفته است که این دو نفر در حال طراحی یک کودتا بوده اند و به اتهام خیانت محاکمه خواهند شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران واشنگتن پست: فصل شوم منازعه قدرت در خاندان سعودی آغاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واشنگتن پست: فصل شوم منازعه قدرت در خاندان سعودی آغاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید