دفاع مجدد سفیر ترکیه در بغداد از اقدام آنکارا در نقض حریم هوایی عراق

به گزارش وبلاگ حرفه گرگان، سفیر ترکیه در بغداد طی بیانیه ای بار دیگر از اقدام آنکارا در نقض حریم هوایی عراق برای سرکوب پ .ک.ک دفاع کرد و اردوگاه مخمور در منطقه کردستان را لانه تروریست های جدایی طلب توصیف کرد.

دفاع مجدد سفیر ترکیه در بغداد از اقدام آنکارا در نقض حریم هوایی عراق

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ حرفه گرگان، فاتح ییلدیز سفیر ترکیه در بغداد، امروز (یک شنبه - 19 آوریل)، بار دیگر نقض حریم هوایی عراق از سوی آنکارا به بهانه سرکوب پ .ک.ک را توجیه و از این اقدام کشورش دفاع کرد.

به نوشته وی اضافه کرد: آنکارا آماده همکاری و حمایت برای پاکسازی اماکنی است که این سازمان تروریستی (اشاره به پ .ک.ک) از آن به عنوان لانه ای برای خود در خاک عراق استفاده می نماید.

وی طی بیانیه ای که نسخه ای از آن در پایگاه خبری السومریه، منتشر شد، توضیح داد: اردوگاه مخمور در استان نینوی به لانه تروریست های جدایی طلب (پ.ک.ک) تبدیل شده است و از آن به عنوان پایگاهی لجستیک برای حمله به ترکیه استفاده می گردد. این اردوگاه مدتهاست که دیگر جای افرادی که به آنها پناهنده و پناه جو گفته می گردد، نیست.

در ادامه این بیانیه آمده است: پاسخی که سازمان ملل به سؤال درباره آخرین آنالیز که در این اردوگاه انجام داده است، داد، عظیمترین دلیل و بیانگر حقانیت ما در این موضوع است. ترکیه بارها و بارزها از کشور دوست و همسایه خود، عراق خواسته است تا این اردوگاه و منطقه را از لوث عناصر این سازمان تروریستی و جدایی طلب، پاکسازی کند.

چهارشنبه شب پیش، (15 آوریل)، یک فروند پهپاد شناسایی ترکیه با نقض حریم هوایی عراق وارد آسمان این کشور شد و با بمباران اردوگاه مخمور (در جنوب غرب اربیل) دو غیرنظامی را کشت.

صبح همان روز نیز منابع مطلع از کشته شدن یکی از سرکرده های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) طی حمله هوایی ترکیه به ارتفاعات شمال استان اربیل در منطقه کردستان عراق خبر دادند.

در پی این نقض حریم هوایی عراق از سوی ترکیه، نائب رئیس مجلس، رئیس جریان حکمت ملی و حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق با صدور بیانیه های جداگانه حمله ترکیه به اردوگاه خانواده های آواره در جنوب شهر اربیل در منطقه کردستان عراق را محکوم کردند و خواهان برخورد جدی دولت عراق با نقض حریم هوایی کشورشان از سوی هر طرفی شدند.

وزارت خارجه عراق نیز روز پنجشنبه ضمن محکومیت این حمله ترکیه، تأکید کرد، بغداد با شدیدترین عبارات این حملات و تجاوز ترکیه را که نقض حاکمیت عراق است، محکوم می نماید و این اقدام ترکیه مغایر با اصول حسن همجواری است و نقض آشکار و عظیم قانون بین المللی حقوق بشر و احکام منشور سازمان ملل محسوب می گردد.

به همین دلیل نیز سفیر ترکیه در بغداد به وزارت خارجه عراق فراخوانده شد اما وی پس از دریافت اعتراض رسمی بغداد به این اقدام، در جمع وبلاگ حرفه گرگان گفت که در جریان ملاقات با مسئولان عراقی به آنان گفته است که حملات اخیر ترکیه، در راستای دفاع آنکارا از خود است.

وی گفت که به مسئولان عراقی شرح داده است که تهدید گروه پ.ک.ک فقط متوجه ترکیه نیست، بلکه برای منطقه و عراق نیز این خطر وجود دارد.

ییلدیز با بیان اینکه مشروعیت عملیات ترکیه علیه پ.ک.ک برگرفته از حقوق بین الملل است، ادعا کرد: ترکیه با استفاده از حق دفاع قانونی از خود، اقدامات مطلوب را با قاطعیت انجام خواهد داد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "دفاع مجدد سفیر ترکیه در بغداد از اقدام آنکارا در نقض حریم هوایی عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاع مجدد سفیر ترکیه در بغداد از اقدام آنکارا در نقض حریم هوایی عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید